Bælgfrugter

Julefrokost på Fyn

Find jeres julefrokost på Fyn

Hos Comwell kan I holde julefrokost på Fyn i Middelfart og Odense. Vælg mellem julefrokost i eget lokale på Comwell Middelfart, en eksklusiv og intim julefrokost med udsigt til Lillebælt på Comwell Kongebrogaarden eller en julefest i det centrale Odense på Comwell H.C. Andersen Odense. Vil I kombinere julemiddagen med et kæmpe show, sang og dans, kan I opleve Wallmans on Tour i ODEON.

kongebrogaarden-1343.tif
Comwell Kongebrogaarden

Julefrokost ved Lillebælt

På Comwell Kongebrogaarden kan I vælge mellem "Den Hyggelige Jul" til 585 kr. pr. person og "Kongejul" til 1.425 kr. pr. person. Nyd en aften med social dinning eller 3-retters menuer med fri bar. Glæd jer til udsigten!

Julefrokost ved Lillebælt
Comwell H.C. Andersen Odense
Comwell H.C. Andersen Odense

Julefrokost i Odense

På Comwell H.C. Andersen Odense holder I julefest i jeres eget lokale midt i Odense. Pris fra 1.145 kr. pr. person. Julefrokostpakken tilbydes fra minimum 30 personer og omfatter bl.a. drikkevarer i syv timer.

Julefrokost i Odense
Middelfart_Fotos2020
Comwell Middelfart

Julefrokost i Middelfart

På Comwell Middelfart kan I holde julefrokost i jeres eget lokale fra 475 kr. pr. person. Her kombineres serveringer ved bordet med en julebuffet, og I kan tilkøbe forskellige drikkevarepakker og overnatning.

Julefrokost i Middelfart
ODEON Odense

Wallmans on Tour

Wallmans on Tour i ODEON skiller sig ud fra vores øvrige julefrokoster på Fyn. Her får I en 4-retters julemenu, mens Wallmans' artister leverer show med musik, dans og akrobatik. Herefter åbner dansegulvet

Wallmans on Tour

Skal I samles til en julefrokost på Fyn?

Det store fordel ved at afholde julefrokost på Fyn er, at I kan samles fra nær og fjern et centralt sted i Danmark. Afhængig af størrelsen på jeres selskab, kan det både give mening at booke eget lokale eller deltage i vores social dinning setup.

Er I et mindre selskab på 4-30 personer, er Comwell Kongebrogaarden helt klart værd at se nærmere på. Stedet er er en intim perle lige ud til Lillebælt. Hotellet kan arrangere en hyggelig julefrokost i vinkælderen eller med i udsigt over vandet. "Den hyggelige jul"-pakken tilbydes fra fire personer og "Kongejul"-pakken tilbydes for minimum 10 personer.

Fotoshoot omkring de store møder med +500 deltagere. Fokus på logistik og handlingen af mange gæster i huset, alt fra ankomst i busser, til bagagehåndtering, teambuiling i byen, frokost til go, til møder i huset, ombygning af hus til fest etc. Der er 183 billeder i denne serie.

Både Comwell Middelfart og Comwell H.C. Andersen Odense tilbyder også eget lokale til jeres julefrokost. På Comwell H.C. Andersen Odense gælder julefrokostpakken fra minimum 30 personer, mens Comwell Middelfart kan håndtere både store og små selskaber.

Vil I have underholdningen med som en del af selve oplevelsen, er Wallmans on Tour i ODEON et anderledes og oplevelsesrigt valg. Her foregår showet under den 4-retters middag, inden aftenen fortsætter på dansegulvet. Er I mere end 50 personer, skal i tage direkte kontakt til ODEON.

Forskellen ligger primært i stemningen, madkonceptet og selskabsstørrelsen:

  • Comwell Kongebrogaarden: Her er der fokus på en intim, eksklusiv gastronomi i naturskønne omgivelser ved Lillebælt. Hotellet tilbyder social dining i buffetkoncept ("Den hyggelige jul") eller en 3-retters menu/buffet ("Kongejul") med alt du kan drikke til helt ud på natten.

  • Comwell Middelfart: Her er der fokus på den klassiske julefrokost serveret som en traditionel julebuffe i hyggelige rammer og fleksible drikkevarepakker. Hotellet har både store og små lokaler til private arrangementer.

  • Comwell H.C. Andersen Odense: Det oplagte valg til større fynske selskaber i Odense C med share-food forretter, stor julebuffet. Datoen for jeres julefrokost kan times, så I kan kombinere jeres julehygge med Wallmans on Tour i ODEON, som ligger lige ved siden af hotellet.

Som udgangspunkt finder vi altid en løsning – store som små grupper.

  • Små og mellemstore selskaber (4-30 pers.): Comwell Kongebrogaarden er ideelt til helt intime og mellemstore grupper. I skal som minimum deltage 4 personer for "Den Hyggelige Jul"-pakken og 10 personer for "Kongejul"-pakken.

  • Mellemstore og store selskaber (30+ pers.): Både Comwell Middelfart og Comwell H.C. Andersen Odense huser jævnligt store selskaber. I Odense starter selskabspakkerne fra min. 30 personer.

  • Helt store arrangementer (50+ pers.): Ønsker I et kæmpe brag af en fest med show, kan I booke Wallmans on Tour i ODEON (placeret lige over for hotellet i Odense). ODEON kan huse over 1000 siddende gæster til arrangementet.

I kan få jeres eget lokale på alle tre fynske hoteller, men vilkårene varierer:

  • Comwell Kongebrogaarden: Tilbyder private selskabslokaler, når I ønsker en mere afskærmet og eksklusiv ramme om jeres julemiddag.

  • Comwell Middelfart: Tilbyder eget lokale, hvor I har mulighed for selv at sammensætte festen med fx natmad og fri bar.

  • Comwell H.C. Andersen Odense: Har dedikerede festlokaler i hjertet af Odense for selskaber på min. 30 personer.

Menukortet afspejler hotellets profil:

  • Comwell Kongebrogaarden: Gastronomisk "Social Dining" serveret i 3 serveringer ved bordet, eller en gourmet-orienteret 3-retters julemiddag/buffet. Det høje gastronomiske niveau er et kendetegn for Comwell Kongebrogaarden, og hotellet er på mange måder vores flagskib hvad angår den ekstraordinære spiseoplevelse.

  • Comwell Middelfart & Comwell H.C. Andersen Odense: Fokus på den klassiske, overdådige julebuffet suppleret med anrettede/share-food forretter ved bordet (bl.a. laks, sild og frilandsgris fra Grambogård).

  • Wallmans on Tour (ODEON): En festlig 4-retters julemiddag, der serveres dækket op mellem de forskellige show-numre.

Ja. Alle tre fynske Comwell-hoteller tilbyder moderne mødefaciliteter og overnatning på værelser med morgenmad. I kan derfor nemt starte dagen med fagligt indhold, strategi eller teamaktiviteter og trække i festtøjet til aftenens julefrokost – uden at skulle tænke på transport hjem.

Hvad med en firmajulefrokost på Fyn?

En firmajulefrokost på Fyn kan bl.a. være afslutningen på en faglig dag. Hos Comwell kan I samle kollegaerne til f.eks. en brainstormsession, et bestyrelsesmøde eller en teamdag for hele virksomheden. Efter det faglige program er afsluttet kan I fortsætte aftenen uformelt med en hyggelig julefrokost.

Comwell er specialiseret i møder og konferencer, og vores MeetingDesignere kan rådgive om rammerne for den faglige del. På den måde kan I samle møde og julefrokost ét sted og planlægge dagen med udgangspunkt i jeres formål og behov.

CKG_Vinkælder

Ønsker I i stedet en julefrokost, hvor underholdningen er en del af aftenens program, tilbyder Wallmans on Tour i ODEON et andet format med middag, show og efterfølgende dansegulv.

Her kan I naturligvis også starte dagen med et fagligt program i et af ODEONS mange mødelokaler eller på Comwell H.C. Andersen, der ligger lige ved siden af.

Læs mere om MeetingDesign

Glæd jer til god mad på Fyn

Maden er naturligvis det helt centrale til en julefrokost. I kan blandt andet vælge mellem buffet, social dining, en serveret julemiddag á 3-retter og en 4-retters menu til et kæmpe show.

På Comwell Middelfart begynder julemiddagen med serveringer på tallerken – blandt andet Christiansø-sild, hjemmegravad laks og marineret skaldyrssalat. Herefter fortsætter I ved julebuffeten, hvor I bl.a. bliver serveret velfærdsgris fra Grambogaard på Fyn og marineret andebryst.

På Comwell Kongebrogaarden kan I vælge "Den hyggelige jul", hvor maden serveres som social dining ved bordet. Menuen bevæger sig fra økologiske æg, julesild og gravad Ådal-ørred til bl.a. confiteret svinebryst fra Grambogaard. "Kongejul" giver i stedet mulighed for at vælge mellem en 3-retters julemiddag og årets julebuffet.

På Comwell H.C. Andersen Odense bliver de første retter serveret som share food ved bordet med blandt andet varmrøget laks og fynsk rygeostecreme. Derefter følger en klassisk julebuffet.

Wallmans on Tour i ODEON har en helt anden menuform. Her serveres en 4-retters middag under showet med blandt andet fisk til forret, confiterede jordskokker som mellemret og dansk okse som hovedret.

Vores passionerede kokke arbejder med sæsonens råvarer og lokale råvarer, når det er muligt, med fokus på velsmag, variation og mæthed. Hos Comwell har vi Det Økologiske Spisemærke i bronze, som betyder, at 30-60 % af vores føde- og drikkevareindkøb er økologiske.

Se den aktuelle julemenu på det enkelte hotels side.

På alle hoteller tages der højde for allergier, og der serveres altid vegetariske og veganske alternativer.

Læs mere om vores madkoncept

Kontakt os om julefrokost på Fyn

Er du i tvivl om, hvilken julefrokost på Fyn der passer bedst til jeres virksomhed eller selskab? Kontakt os, så hjælper vi med at finde de rette rammer til jeres ønsker.

Kontakt hotellet direkte