Se, smage, opleve, lære, forstå – og netværk. Det er essensen, når Comwell Hotels’ elever kommer på elevtur og besøger nogle af leverandørerne. Målet er at lære eleverne at forstå råvarerne og give dem respekt for produkternes vej fra jord til bord.
Hvert år tager den danske familieejede hotelkæde Comwell sine elever med på ture som et led i elevernes uddannelse.
Senest har en del af koncernens kokke- og tjenerelever været afsted på tur, hvor de har besøgt flere leverandører og oplevet råvarernes vej fra marken og produktionslokalet.
”Disse elevture er vigtige, fordi det giver vores elever en mulighed for at se, hvor tingene kommer fra, og de kan lære at forstå de råvarer, de skal arbejde med i køkkenet. Uanset om det er fisk, ost, krydderurter eller noget helt fjerde”, fortæller Head of Sustainable Gastronomy hos Comwell, Rasmus Rasmussen.
”Det giver en anden relation til de produkter, de skal bruge. Og især når det handler om dyr, er det vigtigt, at de har set, at dyrene har haft det godt hos den leverandør, de kommer fra. Det betyder nemlig, at eleverne ikke bare henter noget udskåret i køleboksen, men man har reelt set, hvor kødet kommer fra. Det øger forståelse og respekten for hele produktionskæden.”
Fra auktion til produktion til logistik
Turen bød på en bred vifte af indtryk og indblik i hverdagen hos nogle af Comwells leverandører. Kokke- og tjenereleverne kom blandt andet helt tæt på de friske råvarer til en fiskeauktion tidligt om morgenen.
De besøgte også Dagrofas centrallager, hvor de fik mulighed for at forstå den komplekse logistik, der ligger bag, og som sættes i gang, hver eneste gang de trykker ”bestil vare” ude på hotellerne.
Derudover bød turen på sanselige oplevelser, hvor eleverne undervejs fik lov at smage på forskellige specialoste og dykke ned i ostens håndværk.
De besøgte en besætning naturkvæg ved Vadehavet, som både giver biodiversitet til naturen og kød til Comwells køkkener.
Og arbejdet med bæredygtige råvarer og genanvendelse var også på dagsordenen, da turen gik forbi virksomheden Micro Greens. Micro Greens har et samarbejde med Comwell, hvor de afhenter hotellernes brugte kaffegrums og genanvender det til at dyrke mikrogrønt. Samtidig står de bag de små svampekolonier, som gæsterne kan se i restauranterne på flere af Comwells hoteller.
Fagligt og socialt udbytte
For eleverne har turen givet både stor faglig værdi og et tættere bånd til kollegaerne på tværs af landet.
”En tur som denne giver et bedre indblik i vores samarbejdspartneres hverdage. Vi får en forståelse af, hvordan hele kæden hænger sammen. Hvad det kræver af den enkelte virksomhed eller person at levere det høje niveau, de gør. Det gør også, at vi kan fortælle gode historier til gæsterne, fordi vi selv har været der, og derfor bliver det en personlig fortælling i stedet for noget indøvet”, siger Anne Kathrine Dueholm, som er kokkeelev på Comwell Roskilde.
Det er dog ikke kun den nye viden om leverandørernes arbejde og råvarernes vej fra jord til tallerken, elevener tager med sig efter de intense dage på farten.
Også opbygning af netværk og kontakt til de andre elever i hotelkæden er vigtigt;
”Jeg er så glad for, at jeg fik mulighed for at møde de andre kokke, ledere og elever fra de andre hoteller. Det føles virkelig som om, at Comwell er én stor familie, og det er et rigtig dejligt sted at være, især som elev”, siger Vasilisa Grigoryeva, som er kokkeelev fra Comwell Copenhagen Portside.
Næste elevtur hos Comwell bliver senere på året, hvor receptionist- og meeting design-elever skal sammen på tur.